Jaki ma wpływ Kolagen na skórę ?
Kolagen jest czynnikiem ściśle związanym z powstawaniem rozstępów. Z ich pojawieniem się mamy do czynienia na skutek niedoboru tego składnika w skórze. Te nieestetyczne jasne blizny powstają w wyniku zerwania włókien kolagenowych, których podstawowym celem jest nadawanie skórze wytrzymałości. Mają one również zdolność do przywracania właściwych kształtów, spoistości i jędrności, w szczególności po etapie nadmiernego rozciągania.
Dlaczego pojawiają się rozstępy?
Warto również wspomnieć, że prążki są wynikiem zbyt szybkiego i gwałtownego rozciągnięcia się skóry pod wpływem różnorodnej gamy czynników. Najczęściej problem rozstępów dotyka kobiety w ciąży, osoby intensywnie ćwiczące na siłowni, których celem jest szybki przyrost masy mięśniowej oraz przybieranie na wadze, jak również te osoby, które w krótkim czasie drastycznie schudły.
Co to jest Kolagen?
Kolagen jest podstawowym budulcem, przyczyniającym się do wiązania włókien w skórze. Główną jego rolą jest jej wzmocnienie i uodparnianie na rozciąganie. Ponadto nadaje skórze elastyczność oraz jędrność. Dzięki temu pękanie kolejnych włókien jest znacznie utrudnione.
Kolagen dostarczony w zewnętrznej postaci przyczynia się również do stymulowania organizmu, aby samodzielnie zwiększał produkcję kolagenu. Warto zatem podczas odchudzania sięgnąć po kolagenową suplementację, natomiast w przypadku ciąży kurację wzmacniającą skórę warto rozpocząć na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem.
Chociaż skutki uboczne nie są znane, lepiej nie stosować suplementacji w trakcie ciąży i karmienia piersią.