Moda

Projekt ubrania – jak nad nim popracować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Projekt ubrania
4.99Kodsłon

Nad projektami ubrań w zdecydowanej większości przypadków pracują doświadczeni projektanci mody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby za taką pracę zabrały się też przeciętne osoby, które chciałyby nieco rozwinąć swoje umiejętności i dać upust własnej kreatywności. Projekty tworzy się w profesjonalnych domach mody, ale też w tradycyjnych mieszkaniach. Czym jednak kierować się przy wykonywaniu tego typu czynności, aby projekt ubrania okazał się strzałem w dziesiątkę? 

Projekt ubrania – odpowiednie kompetencje i umiejętności to podstawa sukcesu. Jak się za to zabrać?

Zabierając się za projekt ubrania, w pierwszej kolejności powinniśmy popracować nad własnymi umiejętnościami oraz kompetencjami. Dobry projektant mody ma głowę pełną pomysłów, a do tego umie świetnie rysować. Swoje wyobrażenia bez problemów „przelewa” na papier, tak aby później móc z tego stworzyć wspaniałą kolekcję ubrań. Dodatkowo osoby zabierające się za projekty ubrań powinny:

  • znać się na materiałach oraz krojach,
  • poszerzać swoje zdolności w zakresie szkiców.

Absolutnie pierwszym krokiem dla każdego projektanta mody (profesjonalisty, jak i amatora) jest wykonanie szkicu sylwetki. Inne ubrania będzie się przecież projektowało dla dzieci, a inne dla osób dorosłych. Kluczowe jest to, aby naszkicowana sylwetka odpowiadała posturze kobiety, mężczyzny lub dziecka. Dzięki temu praca będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Sylwetka powinna być zaprezentowana z każdej strony, tak aby producent zrozumiał wizję kreatora na każdej możliwej płaszczyźnie. Następnie przechodzi się do innych prac, a mianowicie układania się ubrania na ciele oraz dorysowywania detali, które będą zawarte w projektowanych ubraniach. Jak widać całość wymaga ogromnego zaangażowania, więc trzeba się na tym dobrze znać i stale poszerzać swoje kompetencje.

Projekt ubrania – liczy się dbałość o szczegóły

Projekt ubrania nie mógłby powstać bez szczegółów. Jeśli projektanci mody zadbają o to, aby detale były idealnie dopracowane, istnieje duża szansa na to, że cała kolekcja zostanie przyjęta z ogromną aprobatą ze strony producentów/konstruktorów, ale też społeczeństwa. Wykonanie szkicu ubrania to jedno, ale jego pokolorowanie i podkreślenie najważniejszych elementów to zupełnie inna sprawa. W związku z tym trzeba uruchomić swoją wyobraźnię, a jednocześnie działać w oparciu o obowiązujące trendy w modzie, aby zaprojektowane ubrania nie leżały w sklepach długimi miesiącami. 

Nie da się ukryć, że projekty ubrań mogą być bardzo zróżnicowane. Każdy ma przecież inny gust, a do tego dochodzi indywidualna wizja artystów, którzy zabierają się za projektowanie odzieży. Co istotne projekt ubrania można wykonać odręcznie, ale też w wersji komputerowej (przy pomocy specjalnych programów, co jest bardzo dużym udogodnieniem, ponieważ dzięki temu prace są realizowane w dużo szybszym tempie)

Jakie wskazówki powinny być zawarte w profesjonalnych projektach ubrań?

W profesjonalnych projektach ubrań powinno pojawić się miejsce na liczne wskazówki dla producentów, tak aby współpraca na linii projektant – konstruktor układała się pomyślnie. Chodzi m.in. o:

  • rodzaj zastosowanego materiału,
  • możliwe dodatki i ozdoby, które mogą urozmaicić odzież,
  • rozmieszczenie i wzór kieszeni oraz zakładek,
  • głębokość dekoltu,
  • typ kołnierza,
  • sposób wykończenia tkaniny.

Jest tego naprawdę dużo, dlatego też projekt ubrania musi być dopracowany do perfekcji, zanim odda się go innemu specjaliście. Wskazówki umieszcza się na szkicach w dowolnie wybrany sposób, np. przy pomocy strzałek, czy też uwag wypisanych w dolnej części rysunku. Praca nad projektami ubrań może być skutecznie połączona z rozwijaniem umiejętności rysunkowych. Nie trzeba od razu projektować na szeroką skalę, można to robić z powodzeniem w swoim domu i pokazywać przygotowane projekty rodzinie oraz znajomym.

Projekt ubrania – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o projektach ubrań. To zadanie dla doświadczonych projektantów mody, którzy powinni doskonale rysować, wykorzystywać swoją kreatywność i wyobraźnię, a dodatkowo otwierać się na pomysły z zewnątrz. Projektować może jednak każdy z nas. Nie wszyscy musimy to robić dla konstruktorów/producentów. Czasami wystarczy usiąść na kanapie, wziąć do ręki kartkę papieru i wykonać szkic, a następnie pokazać go swoim znajomym.

Projektanci pracujący dla domów mody czy też dużych firm muszą znać się na materiałach i krojach. Swoją pracę rozpoczynają od wykonanie szkicu sylwetki, która powinna być zaprezentowana z obu stron. Później mogą się zabrać za układanie się ubrania na ciele, dorysowywanie detali i pokolorowanie szkicu. Godne uwagi jest to, że projekt ubrania wykonuje się odręcznie (rozwija się zdolności w zakresie szkiców) lub też komputerowo (szybciej i wygodniej). Dodatkowo na projektach powinny być zawarte liczne wskazówki dla producentów, a mianowicie: rodzaj zastosowanego materiału, sposób wykończenia tkaniny, typ kołnierza, głębokość dekoltu oraz rozmieszczenie i wzór kieszeni

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.