Zdrowy sen daje nam nie tylko rześkość i energię na dzień następny, ale również pomaga naszemu organizmowi dobrze się zregenerować. Czasem nawet po dziewięciogodzinnym wypoczynku czujemy się zmęczeni, a to dlatego, że kluczową rolę odgrywa jakość snu, a nie jego długość.
Stosując porady zawarte w tym artykule, będziecie mogli łatwiej wejść w fazę głębokiego snu, co przełoży się na lepsze zdrowie i samopoczucie.
1.Zrezygnuj z elektroniki w sypialni.
Nawet kiedy śpimy, słuch pozostaje włączony. Wielu ludzi zasypia przy włączonym telewizorze, co jest błędem, gdyż mózg bombardowany impulsami z zewnątrz nie może się całkowicie skupić na odpoczynku.
Za każdym razem nastawiaj telewizor na automatyczne wyłączanie po godzinie, a nawet gdy uśniesz w salonie na kanapie, będziesz lepiej wyspany. Urządzenia elektroniczne umieszczone w sypialni są wrogiem dobrego snu, ponieważ rozpraszają naszą uwagę.
Przoduje na tej liście smartfon, toteż zawsze wyłączaj go na noc. Jeżeli śpisz w pobliżu routera emitującego sygnał WiFi, wyłączaj go na noc, gdyż udowodniono, że sygnał ten zakłóca funkcjonowanie mózgu!
Ponadto zakup dobre rolety, by do pokoju wpadało jak najmniej światła. Wszelkie diody powinny zostać wyłączone. Jest to nie tylko dobre dla twojego zdrowia, ale również oszczędne.
2.Wywietrz pokój.
O ile masz moskitierę i pewność, że jest szczelna, możesz otworzyć okno na oścież na kilka godzin, by dokładnie wywietrzyć pokój.
Im więcej tlenu będzie w twojej sypialni, tym więcej przez krew dostanie go mózg. Tlen jest nam niezbędny do funkcjonowania, ale niestety często cierpimy na jego niedobory.
Wietrzenie pomoże również pozbyć się szkodliwych roztoczy z pokoju, na które dużo osób ma alergię, ograniczyć ilość dwutlenku węgla, czy innych niepożądanych gazów, no i pozbyć się ewentualnej pleśni.
W zimie wietrzenie pokoju jest trudniejsze, gdyż możemy sobie pozwolić najwyżej na krótkie uchylenie okna. Pamiętaj, by nie spać w zimnym pomieszczeniu. Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, najlepiej wietrzyć pokój koło południa, by potem zdążył się ogrzać.
3.Jedz z głową.
Pamiętaj, by kolację zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu żołądek nie będzie w nocy obciążony trawieniem.
Nie jedz produktów ciężkostrawnych. Polecam jogurt grecki, który jest świetnym źródłem białka i ma w sobie odrobinę tryptofanu. Jest to aminokwas, którego musimy sobie dostarczać w żywności, niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny, czyli hormonów regulujących sen.
Zjedz także jabłko, bo cukry w nim zawarte ułatwiają wchłanianie tryptofanu, a bor z jabłka ułatwia przewodzenie między neuronami. Podobno po zjedzeniu jabłka ma się ciekawsze sny.
4.Daj odpocząć oczom.
Na godzinę przed snem nie zaleca się pracować przy komputerze, czy też wpatrywać się w ekran telewizora. Oczy muszą być wypoczęte, gdyż wtedy lepiej zasypiamy.
Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest granie w gry, które nie dość, że przyśpieszą nam tętno, to jeszcze męczą oczy.
Nasz narząd wzroku lubi, kiedy czytamy książki, toteż z tej aktywności nie musimy rezygnować. Grunt to nie narażać się na kontakt z ekranem.
Odrzuć również wszelkie ekscytujące zajęcia, gdyż z szybko bijącym sercem szybko nie uśniesz.
Nawet myślenie o czymś, co cię jutro czeka, może być przyczyną problemów ze snem. O wiele lepsze jest udanie się do świata marzeń, kiedy już jesteś w łóżku, bądź powtarzanie w myślach jakiegoś pokrzepiającego zdania.
5.Ogranicz kofeinę.
Kofeina znajduje się przede wszystkim w kawie, toteż osoby pijące za dużo małych czarnych w ciągu dnia mogą narzekać na trudności z zasypianiem.
Ten związek chemiczny jak pewnie wiesz, pobudza i blokuje receptory zmęczenia. Tylko od poszczególnych cech danego organizmu zależy, po jakim czasie kofeina przestanie działać, toteż sam ustal maksymalną godzinę, o której możesz wypić kawę, czy napój energetyczny, by sobie nie komplikować snu.
Co ważne, kofeinę znajdziesz też w herbacie, czy kakao. Zaleca się picie zwłaszcza herbaty zielonej i kakao, nawet każdego dnia, ze względu na ich fantastyczne zdrowotne właściwości, ale o stosunkowo wczesnej porze.
6.Regularnie pierz pościel.
Na twojej pościeli znajdują się mikroskopijne pajęczaki- roztocza. Wcale nie musisz być na nie uczulony, by cierpieć z ich powodu.
Ci nieproszeni goście powodują kaszel, katar i trudności z oddychaniem.
Pierz pościel raz w tygodniu, a skutecznie pozbędziesz się tych żyjątek i odczujesz ich brak, śpiąc lepiej. Ponadto czysta pościel daje nam komfort, którego ta Nieświeża nie zapewni.
Miły zapach, brak brudu i przyjemna w dotyku struktura włókna po praniu pościeli, są warunkami do spania, na jakie zasługujesz.
7.Zrelaksuj się.
Jest wiele technik relaksacyjnych, które odprężą całe ciało i pozwolą ci lepiej spać.
Pierwsza z nich to medytacja. Przynajmniej 20 minut dziennie spędzaj na wyciszaniu się, skoncentruj się na powolnym głębokim oddechu, nie myśl o niczym, zamknij oczy.
Nie tylko uspokoisz się i obniżysz poziom hormonu stresu, ale też będziesz się wolniej starzeć i odczujesz skutki zawyżenia poziomu oksytocyny- hormonu miłości, który rozluźnia i znacząco poprawia nastrój.
Inną techniką jest samodzielnie wykonany masaż stóp. Masuj, pocierając i uciskając dłońmi wewnętrzną część stopy, a zobaczysz jakie to przyjemne. Zaleca się też masować łydki, gdyż są to najbardziej spięte mięśnie, którym trzeba pomóc się odprężyć.
Skuteczne dla rozluźnienia mięśni całego ciała są ćwiczenia rozciągania statycznego, których w internecie znajdziesz bez liku. Polecam również klasyczny i przyjemny sposób- śmiech. Nie ważne czy obejrzysz komedię, czy przeczytasz kawał, śmiech to zdrowie.
A Ty jakie masz sposoby na lepszy sen? Podziel się w komentarzu.