Utarło się przekonanie, że mężczyźni najchętniej jedzą mięso i tylko ono jest im od szczęścia potrzebne. W rzeczywistości jednak dieta mężczyzny powinna być bardziej zróżnicowana, dzięki czemu będzie on nie tylko dobrze wyglądał, ale i świetnie się czuł.
Nie jest przecież tajemnicą, że sposób odżywiania wpływa na jakość i długość życia.
Ilość posiłków i kcal
Stara szkoła odżywiania mówi, że zbilansowany sposób żywienia powinien zakładać 4-5 posiłków dziennie. Jednak, nie to jest najważniejsze!
W zależności od dnia można zjeść: więcej lub mniej posiłków. Wiadomo życie to życie.
Więc co powinno być najważniejsze?
Tak naprawdę chodzi tu, o ilość dostarczanych kilokalorii i makroskładników. Powinna być ona uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i ogólnej ilości wysiłku fizycznego.
Nie można ustalić jednej, odpowiedniej dawki kcal, jaką powinien spożywać mężczyzna.
Dla tych, którzy nie zażywają zbyt dużo ruchu i wykonują siedzącą pracę, wystarczające może być 2000 kcal. Z kolei ci, którzy ćwiczą swoje ciała i pracują fizycznie, mogą potrzebować nawet ponad 4000 kcal na dobę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne odsyłam Cię do tego artykułu. (Nie zraź tytułem. Bo pisane było dla kobiet. Ale te wyliczenia działają w przypadku kobiet jak i mężczyzn.)
Białko w męskiej diecie
Kwestie ilości białka, jakie powinny być dostarczane w diecie, wiążą się analogicznie z powyższymi założeniami, dotyczącymi aktywności fizycznej i rodzaju pracy.
Większe zapotrzebowanie na białko będę mieli mężczyźni aktywni fizycznie, mniejsze zaś ci, którzy aktywności unikają.
Ogólnie można przyjąć, że zdrowy mężczyzna, o średniej aktywności fizycznej i odpowiedniej masie ciała, powinien przyjmować do 1 g białka na 1 kg masy ciała na dobę. Co za tym idzie przy wadze 80 kg, ilość spożywanego białka powinna wynosić 80g na dobę. Jeżeli mężczyzna intensywnie ćwiczy, wartość ta może wzrosnąć nawet do 120 g na dobę.
Zalecenia dietetyczne, a rodzaj wykonywanej pracy
1.Mężczyźni, którzy pracują umysłowo, powinni zadbać o to, żeby w ich diecie nie zabrakło owoców i warzyw, które są głównymi źródłami witamin i składników mineralnych.
Bardzo korzystanie będzie spożywać produkty, które poprawiają aktywność umysłową, np. pestki dyni, słonecznika, czy też orzechy, ale również ryby, owoce morza i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Organizm wymaga również stałego nawadniania, co można realizować poprzez picie soków owocowo-warzywnych i zielonej herbaty.
2.Mężczyźni, którzy pracują fizycznie, powinni szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na dostarczenie do swoich organizmów wystarczającej porcji składników wysokoenergetycznych.
Posiłki powinny być więc bogatsze w węglowodany, pełnowartościowe białko oraz tłuszcze. Dieta powinna zawierać również wystarczające ilości warzyw i owoców, a także produkty takie jak jaja i ryby.
W celu lepszego nawodnienia organizmu, w okresie letnim, zalecane jest picie lekko osolonej wody, która pomoże w zatrzymaniu sodu w organizmie.
3.Mężczyźni, którzy intensywnie uprawiają sporty, powinni pamiętać o tym, żeby w diecie pojawiły się większe ilości białka, które jest budulcem tkanek.
Należy też zwracać szczególną uwagę na podaż cynku, magnezu oraz witamin z grupy B, witaminy C i E. W diecie powinny pojawiać się przede wszystkim chude ryby i mięso, a także grube kasze.
Testosteron a dieta
Najważniejszych hormonem, który steruje organizmem mężczyzny, jest testosteron. Mało osób wie, że jego poziomem można skutecznie sterować za pomocą diety.
Najefektywniejsze posunięcie to wykluczenie alkoholu, który wpływa na zaburzenie gospodarki testosteronowej, a także zwiększenie ilości tych pozytywnych produktów. Należą do nich przede wszystkim roślinne oleje, nasiona, awokado i brokuły.