LiveFreeNajnowszePodróżeStyl życia

8 powodów dla których warto chodzić w góry.

8 powodów dla których warto chodzić w góry. 1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
13.4Kodsłon

Poprzednim razem omówiłem rozwojowe powody: Dlaczego warto chodzić w góry i zdobywać szczyty. Link do wspomnianego artykułu:

http://livefree.pl/10-rozwojowych-powodow-by-chodzic-w-gory-i-zdobywac-szczyty/

Dziś skupię się na ośmiu innych aspektach związanymi z górami. 

Tego nie trzeba mówić, ale w tym wszystkim chodzi o:

1.Miłość do gór.

Kiedy tylko pierwszy raz pójdziesz w góry, to na 95 procent odkryjesz, że są one rewelacyjne. I się w nich zakochasz.

W górach można doświadczyć wielu smaków życia. Wolności, szczęścia, radości, ekscytacji, piękna, ale także strachu, bólu, zmęczenia i rozczarowania. Poczujesz tam prawdziwy smak życia.

Jest to również idealne miejsce, by oderwać się totalnie od rzeczywistości i miejskiego zgiełku. Brak tłumu ludzi, cisza i spokój. Tylko Ty, natura i zapierające dech w piersiach widoki.

To, co tam zobaczysz i przeżyjesz. Na długie lata zapadnie Ci w głęboko w sercu i pamięci. W rozmowach będziesz jeszcze długo wracał do tych wszystkich spędzonych chwil i ekscytujących momentów. A kiedy tylko nadarzy Ci się okazja wybierzesz wyjazd w góry, bardziej niż nad morze.

To nie jest dla każdego. Spędzanie wolnego czasu w górach, mało ma wspólnego ze spokojnymi wakacjami nad wodą. To nie jest plaża, gdzie leżysz do góry brzuchem i opalasz się w gorącym słońcu. Co minutę wchodząc do ciepłej wody, by ochłodzić swoje rozżarzone ciało. 

Zapomnij. W górach przeżyjesz prawdziwą szkołę życia, jak i również przeżyjesz ekscytujące momenty. 

2.Wyciszenie się.

Nie znam lepszego miejsca na wyciszenie się, niż górskie szlaki. Jesteś tam daleko od miejskiego zgiełku, ludzi, hałasu i zanieczyszczeń. Jesteś tylko Ty i natura. 

Kiedy tylko siadasz na jakimś kamieniu, patrzysz na te przepiękne krajobrazy. Słyszysz wiejący wiatr. I jego podmuch czujesz na swojej twarzy. Wówczas odczuwasz taki wewnętrzny spokój. Właśnie jest to idealny moment na wyciszenie.

Coś przepięknego a zarazem niesamowitego. Polecam każdemu doświadczyć tego w życiu. Bo ja słowami tego, nie jestem w stanie tutaj opisać.

W takich miejscach zawsze przychodzi:

3.Czas na przemyślenia i refleksje.

Gdy chcę przemyśleć sobie wiele spraw. Jednym z lepszych miejsc są własnie góry. Siedząc gdzieś tam daleko od codzienności. Masz możliwość spojrzeć na całe swoje życie z innej perspektywy. Warto zatem odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania: 

-Jakie masz marzenia do spełnienia?

-Co osiągnąłeś?

-Co chciałbyś osiągnąć?

-W którym kierunku chciałbyś pójść?

-Czego chciałbyś w życiu doświadczyć?

Warto wszystkie odpowiedzi zapisać na kartce, by o tym pamiętać. 

Taka nawet krótka sesja coachingowa. Da Ci wiele odpowiedzi. Dzięki temu dojdziesz do wielu wniosków. Takich, na które w życiu byś nie wpadł tam na dole.

4.Naładowanie pozytywną energią.

Pomimo wielkiego zmęczenia. Właśnie tam ładujesz swoje akumulatory mentalne. I napełniasz się pozytywną energią.

Obcowanie z przyrodą i przepięknymi widokami. Budzą radość i szczęście. Tam naprawdę czujesz, że żyjesz.

Po powrocie z górskich szlaków wracasz zupełnie inną osobą. Wypoczęty i zrelaksowany umysł wpływa na podniesienie jakości wielu sfer Twojego życia. 

5. Piękne widoki.

Yyy. Jak to opisać? Nie da się. Obrazy mówią więcej niż 1000 słów.

Alpy Szwajcarskie
Alpy Szwajcarskie.
Widok ze szczytu góry Fronalpstock na Jezioro Czterech Kantonów
Widok ze szczytu góry Fronalpstock na Jezioro Czterech Kantonów.
Góra Matterhorn
Góra Matterhorn.
Górskie Widoki
Widoki górskie.
Piękne widoki górskie fajne chmury
Fajne chmury i widoki górskie.

6. Rześkie chłodne powietrze.

Ten kto był ten wie, że w bardzo upalne dni najlepiej schronić się… gdzie?

W górach! Brawo.

Dość ciekawa sytuacja przytrafiła mi się podczas podróży we Włoskie Dolomity. Jadąc autostradą pomiędzy Bergamo a Weroną, temperatura na zewnątrz wskazywała na 40 stopni.

Na szczęście mieliśmy klimatyzację. Uff….  

Zatrzymaliśmy się na chwilę na jednej ze stacji. Jak otworzyłem drzwi to poczułem się tak samo jak w kuchni gdy otwieram gorący piekarnik. Powietrze było bardzo gorące i jak na klimat południowych Włoch ciężkie i duszne. Od razu szybko zamknąłem drzwi.

Podróżując dalej dotarliśmy w końcu w Dolomity. Nieopodal miejscowości Passo Pordoi. Zatrzymaliśmy się i otworzyłem drzwi. Już na wysokości ponad 2000 metrów poczułem rześkie i chłodne powietrze.

Nie pamiętam ile dokładnie, ale temperatura wynosiła około 24 stopni. Ogromna różnica 40 a 24. Mogłem wówczas oddychać pełną piersią. 

7. Śnieg i lód w lecie.

To co również cieszy oko w górach to śnieg. Dlaczego? Jak dla mnie jest to zawsze coś nietypowego. Zobaczyć śnieg w środku lata.

Hola hola… śnieg… to dla amatorów. Zobaczyć na żywo lodowiec! To dopiero kozak:)

Przepiękny lodowiec Grosser Aletschgletscher
Przepiękny lodowiec Grosser Aletschgletscher.

A wejść do środka lodowca i chodzić po nim jak po przedpokoju…. yhmm…. odpowiedz sobie sam…

Lodowiec wejście od Belvédère
W środku Lodowca.

8. Odkrywanie nieznanego.

Nie wiem jak Ty, ale ja prawie jak małe dziecko jestem zawsze ciekawy świata. Lubię odkrywać nieznane. Doświadczać różnych sytuacji. Kosztować smaków życia. 

A w górach mam to wszystko pod ręką. Kiedy tylko mam okazję odkryć nowe miejsce, lub zobaczyć nowe widoki idę tam bez zastanowienia. 

Kilka lat temu pamiętam jak wszedłem na szczyt. Było to bardzo niebezpieczne z mojej strony. Ponieważ nie było tam żadnych szlaków.

Widziałem tylko szczyt góry i drogę w lini prostej przed siebie. Można tak powiedzieć, że wdrapywałem się tam na czworaka. Było bardzo stromo. Każdy mój błąd mógł się skończyć tragicznie.

Jednak ja uparcie szedłem pod tą górę, by zobaczyć co jest po drugiej stronie.

Kiedy tylko tam dotarłem onieśmieliły mnie te widoki. Okazało się, że z drugiej strony jest wielka skarpa. A w tle widziałem niesamowite widoki.

Niestety, nie mogłem ich uwiecznić, bo jak się wspinałem uszkodziłem aparat fotograficzny. Te nieziemskie widoki zostały tylko w mojej pamięci. Być może kiedyś tam jeszcze powrócę. I pochwalę się tym co tam zobaczyłem. 

To jest tylko jedna z wielu takich historii.

Góry dają każdemu, kto w nie pójdzie nieziemskie doświadczenia. Tak naprawdę każdy kolejny krok w górach wiąże się właśnie z odkrywaniem nieznanego.  Z każdym kolejnym krokiem zmienia się wszystko. 

A może za mało? Dopisz więc w komentarzu dlaczego jeszcze według Ciebie warto chodzić w góry i zdobywać szczyty?

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.