JedzenieZdrowie i uroda

Jak działa poradnia dietetyczna?

Jak działa poradnia dietetyczna? 1
946odsłon

Od prawidłowego sposobu odżywiania zależy zarówno zdrowie, jak i wygląd. Przygotowanie właściwej diety nie jest jednak wcale tak proste, dlatego warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jakiego wsparcia można oczekiwać od dietetyka?

Co daje wizyta u dietetyka?

Wizyta w poradni dietetycznej jest wskazana, gdy chcemy się odchudzić. Zrzucanie nadwagi to skomplikowany i wymagający proces, bo nie wystarczy tylko ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, trzeba jeszcze wiedzieć, jak dokładnie powinien ten bilans kaloryczny wyglądać i co należy jeść, żeby waga faktycznie spadła w dół, bez efektu jojo. Wiele osób z nadwagą ma ten problem, bo chcą schudnąć za szybko, a to nie daje spodziewanych efektów i do tego negatywnie odbija się na zdrowiu – dietetyk opracuje indywidualny plan żywieniowy, który skutecznie przybliży do upragnionego celu.

Do dietetyka warto też zgłosić się w trakcie karmienia piersią, ponieważ to, co je matka, ma wpływ na dziecko i jego rozwój. Dieta karmiącej mamy powinna być dobrze zbilansowana, tak by zapewnić odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, prócz tego specjalista wskaże, czego jakich pokarmów lepiej unikać w tym okresie. Rozmowa z dietetykiem przyda się jeszcze w sytuacji, kiedy obecny sposób żywienia generuje różne problemy, co może wskazywać na przykład na alergię pokarmową.

Do dietetyka należy zgłosić się jeżeli choroba pacjenta wymaga włączenia dietoterapii. Pacjent cierpi np.: na cukrzyce, choroby trzustki, wątroby, jelit, tarczycy, nadciśnienie, nowotwór itp. Pacjent otrzyma wówczas kompleksowe porady, indywidualne zalecenia oraz dietę, która zostanie opracowana na podstawie wyników badań.  

Analizator ciała

Gabinety Lekarskie Łucka dysponują nowoczesnym analizatorem ciała, i właśnie poradnia dietetyczna jest miejscem, w którym się z tego urządzenia korzysta. Analizator pozwala ocenić wiek metaboliczny pacjenta oraz jego przemianę materii, ponadto określa zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz zawartość protein i minerałów w organizmie. Badanie nie jest bolesne czy niekomfortowe – analizator trochę przypomina bieżnię stacjonarną, na której pacjent staje, a do jego ciała dietetyk przyczepia osiem elektrod.

Analizator podaje dokładne, wiarygodne wyniki, na podstawie których dietetyk może zaproponować dalsze postępowanie. Jest to znacznie bardziej miarodajne badanie niż samo określenie BMI czy procentu tkanki tłuszczowej – analizator również wskazuje te dane, ale prócz tego uwzględnia jeszcze szczegółowe parametry, jak poziom tłuszczu trzewnego czy zawartość wody całkowitej.

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.