Zdrowie i uroda

Jak wybrać poradnie radioterapii? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wybrać poradnie radioterapii? Wszystko, co musisz wiedzieć 1
1.4Kodsłon

Radioterapia to jedna z metod leczenia chorób nowotworowych. Polega na niszczeniu komórek rakowych promieniowaniem jonizującym, a dawki są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Leczenie nadzoruje lekarz radiolog.

Jak wygląda radioterapia?

Radioterapię stosuje się przy leczeniu wybranych nowotworów. Promieniowanie jonizujące jest bardzo silne, dawki jednak dobiera się tak, aby zniszczeniu uległy przede wszystkim komórki nowotworowe, jest to więc wbrew pozorom dość bezpieczna metoda. Jedna sesja radioterapii trwa około 15-30 minut a dawki promieniowania są podawane w seriach.

Wyróżnia się radioterapię objawową, paliatywną, radykalną, po zabiegu operacyjnym. Do wyleczenia pacjenta prowadzona jest radioterapia radykalna, natomiast pozostałe metody służą głównie zmniejszeniu dolegliwości bólowych i zahamowaniu rozwoju choroby. Substancje promieniotwórcze mogą być podawane dożylnie lub drogą pokarmową (radioterapia systemowa), inne metody to brachyterapia (umieszczenie źródła promieniowania bezpośrednio przy tkance objętej zmianami nowotworowymi).

Gdzie szukać radiologa?

Lecznica onkologiczna Onkolmed zapewnia swoim pacjentom dostęp do poradni radioterapii i konsultacje z najlepszymi specjalistami. Leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych, pod nadzorem lekarza radiologa. Terapia zaczyna się najczęściej od wizyty u onkologa, który na podstawie wyników określi, czy radioterapia będzie tym najwłaściwszym sposobem leczenia. Po wizycie można od razu zapisać się do radioterapeuty, który po analizie badań i szczegółowym wywiadzie potwierdzi diagnozę oraz wybór radioterapii jako optymalne rozwiązanie dla danego pacjenta.

Onkolmed Lecznica Onkologiczna przyjmuje pacjentów z całego kraju. Na wizytę można się umówić telefonicznie albo online, korzystając z konta IKP. Wizyta u radioterapeuty nie wymaga specjalnego przygotowania, ale należy zabrać ze sobą pełną dokumentację choroby oraz ostanie wyniki badań.

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.