Nazwa RTG pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka – Wilhelma Röntgena, który odkrył promieniowanie X, w związku z czym w 1901 roku otrzymał za to Nagrodę Nobla. RTG zębów to obecnie standard w diagnostyce i leczeniu stomatologicznym. Sprawdź, jakie są rodzaje RTG zębów i jak wygląda badanie.
Jakie są rodzaje RTG zębów i jak wygląda badanie?
Samo RTG zębów nazywa się również prześwietleniem i nie jest długim badaniem, ponieważ trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Jeśli chodzi o technikę wykonywania zdjęć, można je podzielić na dwa rodzaje:
- zewnątrz ustne – zalicza się tu zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne i tomograficzne 3D;
- wewnątrz ustne – wykonanie takiego zdjęcia polega na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta detektora niewielkich rozmiarów. Do zdjęć wewnątrz ustnych zalicza się zdjęcia RTG skrzydłowo-zgryzowe oraz punktowe.
Badania RTG można podzielić na:
- pantomografię;
- zdjęcia punktowe;
- tomografię komputerową;
- cefalografię.
Gdzie można wykonać badanie RTG zęba?
W Klinice Medykus w Warszawie oferują pełen dostęp do diagnostyki RTG. U każdego z pacjentów, który zamierza poddać się tutaj zabiegom w celu polepszenia stanu swego uzębienia wykonywane ma zdjęcie pantomograficzne. W Klinice Medykus to standard. Można tu także skorzystać z tomografii komputerowej i CBCT zęba (zdjęcia 3D wykonanego w wysokiej rozdzielczości).
Czy zdjęcia RTG zęba są bezpieczne?
Współczesna aparatura wykorzystuje technikę cyfrową, dzięki czemu promieniowanie można zredukować aż o 70%. Aby pacjent czuł się podczas wykonywania zdjęcia RTG bezpiecznie ma zakładany specjalny fartuch, który minimalizuje dawkę promieniowania do ilości śladowej.
Warto wiedzieć, że zdjęcie RTG nie powinno się wykonywać częściej, niż jest to konieczne do diagnostyki i leczenia. Czy kobiety w ciąży mogą mieć wykonane zdjęcie RTG zęba? Takie zdjęcie wykonuje się wyłącznie, kiedy zagrożone jest życie mamy lub dziecka, niemniej w takiej sytuacji kobieta zostaje otulona dodatkowych specjalnie chroniącym fartuchem.
Czy do RTG zęba trzeba się specjalnie przygotować?
Badanie RTG zęba nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, ale przed wykonaniem zdjęcia trzeba ściągnąć biżuterię typu łańcuszki lub kolczyki, czy spinki we włosach. Jeśli zaś nosi się protezę zębową, technik powinien zostać o tym poinformowany.
W Klinice Medykus aparaty rentgenowskie znajdują się przy każdym fotelu dentystycznym, dzięki czemu pacjent nie musi się przemieszczać do innego pomieszczenia w celu wykonania zdjęcia. Wynik zaś jest natychmiast wyświetlany podczas wizyty.