Dom i ogród

Wymiary europalety – kilka kluczowych parametrów

europalety wymiary
1.04Kodsłon

Europalety są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Często sięgamy po nie zwłaszcza w branży transportowej i produkcyjnej, ale też w trakcie magazynowania rozmaitych towarów. Europaleta została zaprojektowana po to, aby wprowadzić pewne standardy, co do rozmiarów palet, z których korzysta się na co dzień na magazynach i w zakładach produkcyjnych. W związku z tym poznajmy kilka kluczowych parametrów, dzięki którym uda się nam dobrać właściwe europalety do prowadzonej działalności.

Podstawowe wymiary europalety – co powinniśmy wiedzieć?

Biorąc pod lupę podstawowe wymiary europalety skupmy się na tym, iż produkty należące do tej kategorii są składowane przede wszystkim na solidnych i stabilnych regałach magazynowych. W ten sposób otrzymujemy do nich swobodny dostęp. Jeśli korzystamy z nich na przestrzeni magazynowej, bardzo często dostrzegamy, że europalety są przewożone z miejsca na miejsce przy pomocy wózków widłowych. Odpowiadają za to wyszkoleni i doświadczeni operatorzy.

Wymiary europalety podlegają pewnym normom. W tym konkretnym przypadku jest to norma UNE-EN 13698-1. Mówi nam ona o tym, iż europaleta powinna mieć wymiary 1200 x 800 mm. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów, aby umieścić palety w powierzchni załadunkowej w samochodach ciężarowych. W takich autach pomieścimy ponad 30 europalet, ale musimy je oczywiście odpowiednio ułożyć, dlatego przydadzą nam się w tym zakresie pewne umiejętności (głównie układanie palet długim bokiem wzdłuż przyczepy).

Z czego składają się europalety? Przydatne wskazówki

Zastanówmy się jeszcze nad tym, z czego konkretnie składają się popularne w wielu zakątkach świata europalety? Podstawowe elementy składowe takich palet to m.in.:

  • 3 belki poprzeczne,
  • 2 deski środkowe,
  • dwa górne i dwa dolne elementy wyjściowe,
  • 6 mniejszych i 3 większe klocki,
  • 2 deski pośrednie.

Wszystkie te elementy muszą być skonstruowane zgodnie z przyjętymi wymaganiami jakościowymi. Zakłady pracy oraz osoby korzystające z europalet powinny je najpierw bardzo dokładnie sprawdzić, aby nie popełnić w tym zakresie żadnego błędu. Każda belka poprzeczna powinna mieć wymiary 800 x 145 x 22 mm, większe klocki 145 x 145 x 78 mm, mniejsze klocki 145 x 100 x 78 mm, deski pośrednie 1200 x 100 x 22 mm, deski środkowe 1200 x 145 x 22 mm, górne elementy wyjściowe 1200 x 145 x 22 mm, a dolne elementy wyjściowe 1200 x 100 x 22 mm. Niezbędne informacje na ten temat znajdziemy w karcie UIC 435. Przestrzegajmy powyższych zasad, a nasze działania w branży transportowej oraz produkcyjnej będą realizowane w pełni profesjonalnie. Jeśli mamy co do tego jakiekolwiek wątpliwości, nawiążmy współpracę z wyspecjalizowanymi fachowcami. Wymiary europalety to bardzo ważna kwestia, której nigdy nie powinniśmy bagatelizować.

Pozostałe wymiary europalety – co z jej wagą, wysokością i nośnością?

Przeanalizujmy teraz pozostałe wymiary europalety. W tej grupie znajduje się m.in. nośność europalety, która oscyluje w granicach 1000 – 1500 kg. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego, w jaki sposób rozłożymy ładunek. Nie działajmy w pośpiechu i dokładnie to sobie rozplanujmy, tak aby mieć pewność, że zakupiona europaleta spełni swoje podstawowe funkcje i nie zdoła nas rozczarować.

Inny wymiar europalety, który nie powinien umknąć naszej uwadze to jej waga. W tym przypadku mówimy o 25 kilogramach. Jest jeszcze wysokość europalety, która wynosi 144 mm. Dzięki temu, że europaleta nie jest zbyt wysoka można ją bezproblemowo przewozić przy pomocy nowoczesnych wózków widłowych. Dodatkowo nie nadwyrężamy przy tym przestrzeni ładunkowej.

Wymiary europalety – krótkie podsumowanie

Przechodząc do krótkiego podsumowania o wymiarach europalety powinniśmy pamiętać o tym, że każdy zakład produkcyjny lub firma z branży transportowej muszą zadbać o przestrzeganie obowiązujących norm i wymagań jakościowych.

Kluczową normą jest dla nas norma UNE-EN 13698-1, która jasno mówi o tym, iż europaleta powinna mieć wymiary 1200 x 800 mm. Umożliwi nam to szybkie i bezstresowe załadowanie palet do przestrzeni załadunkowej samochodu ciężarowego. Pomieścimy tam ponad 30 europalet. Skupmy się też na tym, aby prawidłowo je ułożyć. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną metodą jest układanie palet długim bokiem wzdłuż przyczepy samochodowej.

Jeśli chodzi o podstawowe elementy składowe europalet są to: 3 belki poprzeczne (800 x 145 x 22 mm), 2 deski pośrednie (1200 x 100 x 22 mm), 2 dolne elementy wyjściowe (1200 x 100 x 22 mm), 2 górne elementy wyjściowe (1200 x 145 x 22 mm), 2 deski środkowe (1200 x 145 x 22 mm), 6 mniejszych klocków (145 x 100 x 78 mm) i 3 większe klocki (145 x 145 x 78 mm). Istotne wymiary europalety to również jej waga, która powinna wynosić 25 kilogramów oraz nośność (od 1000 do 1500 kilogramów). Nie lekceważmy również informacji związanych z wysokością europalety, która powinna wynosić 144 mm. To, że europalety nie są zbyt wysokie pozwala nam na ich szybkie przewożenie z miejsca A do miejsca B z pomocą wózków widłowych. 

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.