NajnowszeZdrowie i uroda

7 Nieoczywistych Zalet Picia Wody

7 Nieoczywistych Zalet Picia Wody 1
26.1Kodsłon

Woda jest nam niezbędna do życia. I choć wszyscy o tym wiemy, nie zawsze dbamy o właściwy poziom nawilżenia. Tymczasem picie wody pozwala osiągnąć konkretne zalety zdrowotne.

Zastanawiasz się jakie? Oto one:

1.Chudnij pijąc wodę

Praktycznie wszystkie diety odchudzające wymagają picia dużych ilości wody. Nie jest to wymóg bezpodstawny. Woda nie dostarcza kalorii, a jest świetnym wypełniaczem.

Jeśli odczuwasz silny głód, a wypijesz szklankę lub dwie szklanki wody – głód zelżeje i łatwiej przetrwasz do kolejnego posiłku.

Wypijając szklankę wody przed posiłkiem – zjesz mniej, bo szybciej napełnisz żołądek. To oczywiście pozwoli ci zaspokoić głód mniejszą ilością kalorii i przełoży się na szybsze chudnięcie.

Woda jest też bardzo ważna dla metabolizmu – przyspiesza go, a właściwie jest niezbędna do tego, by przebiegał w pełni sprawnie i na jak najwyższych obrotach.

Poza tym, pijąc zimną wodę, możesz spalić dodatkowe kalorie, bo zanim organizm przetworzy zimny płyn, będzie musiał go podgrzać, a to oznacza konkretny wydatek energetyczny!

2.Woda dodaje energii

Pijąc wodę w stanie zmęczenia, czy wręcz wyczerpania, możesz dodać sobie energii. To odwodnienie jest niejednokrotnie odpowiedzialne za uczucie osłabienia i zmęczenia.

Jeśli dostarczysz organizmowi odpowiednich ilości wody, twoje serce będzie łatwiej przepompowywać krew, która dużo sprawniej trafi do komórek twojego ciała, niosąc im tlen i składniki odżywcze.

3.Woda obniża stres

Mózg w około 70-80% składa się z wody, dlatego stanowi odwodnienia towarzyszy narastanie stresu.

Jeśli odczuwasz, pragnienie to oznacza, że już jesteś odwodniona / odwodniony. Staraj się nie dopuścić do tego stanu.

W celu ograniczenia stresu miej stale pod ręką szklankę / butelkę wody i popijaj ją często, małymi łykami.

4.Woda buduje i modeluje mięśnie

Picie wody zapobiega nagłym i bolesnym skurczom mięśni, a dodatkowo nawilża stawy.

Osoby, które są prawidłowo nawodnione, mogą ćwiczyć dłużej i ciężej. Dzięki temu ich osiągnięcia sportowe są znacznie lepsze niż osób, które nie dbają o nawodnienie.

Rolę wody możesz zaobserwować w trakcie dowolnych zawodów sportowych – sportowcy wyczynowi nie bez powodu mają stały dostęp do wody i płynów izotonicznych na przykład na trasach maratonów.

W sporcie nawodnienie jest naprawdę kluczowe.

5.Najtańsza odżywka dla skóry

Im bardziej odwodniony jest twój organizm, tym gorzej wygląda skóra.

Odwodnienie skutkuje pogłębieniem się zmarszczek mimicznych i tych, które tworzą się wskutek starzenia się skóry.

Woda jest najbardziej naturalną i najtańszą odżywką.

Pijąc ją, nawilżasz komórki skóry i wypełniasz je, dzięki temu możesz wyglądać dużo młodziej nawet bez inwazyjnych zabiegów.

Woda oczyszcza skórę, poprawia cyrkulację płynów ustrojowych, pomaga komórkom regenerować się i rosnąć. Jest eliksirem młodości, może nie wszechmocnym, ale potrafi zdziałać naprawdę wiele dobrego!

6.Dobre trawienie, regularne wypróżnienia

Podobnie jak błonnik, woda jest niezbędna dla prawidłowego trawienia.

Przede wszystkim umożliwia pozbycie się wszystkich resztek pokarmowych, które powinny być wydalone. Sprawia, że formują się masy kałowe, które łagodnie przesuwają się przez jelita.

W stanie odwodnienia dochodzi do zaparć, bo cała woda jest absorbowana przez inne tkanki. Przez to jelito jest „wysuszone” a resztki pokarmowe zalegają w nim i zatruwają organizm od środka.

Picie odpowiednich ilości wody uchroni cię przed tym zjawiskiem.

7.Ochrona przed kamieniami nerkowymi

Woda zapobiega tworzeniu się kamieni, bo uniemożliwia wytrącanie się w nerkach minerałów i soli tworzących kamienie nerkowe.

Im więcej wody pijesz, tym lepiej zapobiegniesz temu problemowi. To ważne, tym bardziej że naukowcy alarmują, iż coraz więcej osób cierpi na kamicę nerkową.

Ile wody należy wypijać?

Zalecenia wskazują na konieczność wypijania 2 i więcej litrów wody dziennie, jednak w rzeczywistości zapotrzebowanie na wodę jest bardzo różne i zależy między innymi od wagi twojego ciała, aktywności fizycznej, czy wreszcie temperatury i wilgotności otoczenia.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest po prostu popijanie niewielkich ilości wody, stale, przez cały dzień – natomiast pojawienie się uczucia pragnienia (dużej chęci / konieczności napicia się wody) może już świadczyć o odwodnieniu.

Staraj się nie dopuścić do takiego stanu. Popijaj wodę regularnie, małymi łykami.

Jeśli nie podoba ci się jej smak dopraw ją: owocami, ogórkami (których smak wspaniale przenika wodę), cytrusami – staraj się jej jedynie nie słodzić.

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.