Nazywa się ją „owocem aniołów”. Urzeka nie tylko smakiem, ale także właściwościami zdrowotnymi. Dlaczego jest tak doceniana?
Papaja, a konkretnie melonowiec właściwy, pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i południowych regionów Ameryki Północnej. Pierwszymi, którzy zwrócili uwagę na ten owoc, byli Indianie, natomiast rozpropagowanie papai zawdzięczamy hiszpańskim i portugalskim odkrywcom. Stany Zjednoczone i Meksyk są w tej chwili największymi jej producentami. Co takiego jest w tym owocu, że cieszy się taką popularnością?
Jak wygląda papaja? Jak smakuje?
Papaja ma konsystencję melona – miąższ ma grubość od 3 do 6 cm. W centrum znajdują się czarne, śliskie nasionka. Skórka owocu ma zielono-żółty kolor, wnętrze natomiast – pomarańczowy. Podobnie jak w przypadku innych owoców tego typu papaja nie charakteryzuje się specjalnie wyrazistym smakiem – jest słodkawo-kwaśna. Jednak w dużej mierze właśnie dzięki takim walorom świetnie komponuje się z wybranymi potrawami.
Jak jeść papaję? Z czym podawać?
Papaję najlepiej jeść surową po obraniu ze skórki i usunięciu nasion, pamiętając, żeby owoc był dojrzały. W innym wypadku wyjściem jest ugotowanie papai. Aby uwydatnić jej smak można ją delikatnie skropić cytryną lub limonką. Jest świetnym dodatkiem do wszelkiego typu sałatek, choć sok papai może powodować mięknięcie innych owoców. Z tego względu lepiej dodać ją na samym końcu, tuż przed podaniem. Bardzo orzeźwiający jest sok z papai, który szczególnie doceniany jest w upalne dni, kiedy organizm ma większe zapotrzebowanie na nawodnienie. To również wartościowy składnik rozmaitych koktajli, również tych bazujących na przetworach mlecznych. Zastosowanie znaleziono nawet dla nasion papai, którymi z powodzeniem zastępować można pieprz.
Choć samą papają najlepiej podawać surową, pasuje do dań gotowanych i to nie tylko warzywnych, ale również mięsnych oraz owoców morza. Warto dodać ją do kurczaka, curry, gulaszu oraz potraw pikantnych. Trzeba pamiętać, że mięso z dodatkiem owocu zyskuje na miękkości i kruchości.
Dlaczego warto jeść papaję?
Papaja wykorzystywana jest w medycynie naturalnej ze względu na różnorodne właściwości lecznicze i całe bogactwo witamin oraz minerałów. Zawiera przede wszystkim witaminę C zwiększającą odporność i przeciwdziałającą starzeniu, witaminę A poprawiającą wzrok i kondycję skóry, a także kwas foliowy, potas, miedź, błonnik i magnez.
Pomaga przy schorzeniach układu trawiennego. Bardzo dobrze radzi sobie chociażby ze wrzodami żołądka, ale łagodzi również inne dolegliwości układu pokarmowego. Papaina zawarta w owocu ma podobne działanie jak pepsyna w soku żołądkowym. Pomaga więc w trawieniu pokarmów oraz zapobiega wzdęciom i zaparciom. Ponadto jest polecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczów i białek. W trakcie odchudzania, ale nie tylko, istotne jest usuwanie toksyn z organizmu. I także pod tym względem papaja działa niezwykle korzystnie.
Badacze prowadzą testy sprawdzające, czy papaja posiada właściwości antynowotworowe. Okazuje się, że tak. Okazało się, że niektóre zawarte w niej substancje nadają się do walki z guzami, rakiem szyjki macicy, piersi, wątroby, płuc i trzustki, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek w organizmie.
Właściwości przeciwzapalne i usuwające bakterie doceniane są w procesie gojenia ran.
Jak widać papaja ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również korzystnie wpływa na zdrowie i urodę. Wartość ma przy tym nie tylko sam owoc, ale również jego nasiona, liście i łodyga, choć my powszechnie skupiamy się głównie na miąższu owocu.