PsychologiaStyl życia

Marzenia – czym są? Mocne i słabe strony

marzenia
664odsłon

Marzenia towarzyszą na co dzień praktycznie każdemu człowiekowi. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie realizować wyznaczone cele i zaspokajać podstawowe potrzeby. Musimy mieć jednak świadomość tego, że marzenia mogą mieć swoje mocne, jak i słabe strony. Jednym z największych atutów marzeń jest to, że pozwalają nam zachowywać się w taki sposób, w jaki tylko chcemy. Dzięki nim jesteśmy takimi osobami, jakimi w danym momencie chcieliśmy być. Nie oglądamy się na innych, lecz uparcie dążymy do celu. Marzenia mają wiele wspólnego z pozytywnym nastawieniem do otaczającego nas świata oraz optymizmem. Tworzymy je w naszych głowach, chociaż będąc w związku trzeba rozmawiać o nich ze swoimi partnerem, tak aby nikogo przy tym nie zaniedbać.

Marzenia – czym tak właściwie są?

Marzenia są tworzone przez naszą wyobraźnię i pojawiają się w głowach w najmniej spodziewanych momentach. Oczywiście w niektórych przypadkach możemy nad nimi rozmyślać nieco dłużej. To głównie nasze życzenia na zbliżającą się przyszłość, ale też na nieco bardziej odległe czasy (np. na okres starości). Zazwyczaj dotyczą określonego okresu czasuMarzenia można zestawić w jednym szeregu z fantazjami, chociaż pamiętajmy o tym, że gdy je tworzymy jesteśmy w pełni świadomi. Często pozwalają nam żyć pełną piersią i wyciągać z życia to, co najlepsze.

Marzenia – na jakie rodzaje możemy je podzielić?

Marzenia możemy podzielić na wiele różnych rodzajów. Każdy z nas ma swoje marzenia i niekiedy niechętnie dzielimy się nimi z innymi osobami. Dzieje się tak, ponieważ nie chcemy zapeszać lub po prostu nie lubimy o tym mówić w towarzystwie. Każdy może mieć w tym zakresie swoje indywidualne podejście do tematu. Marzenia dzielą się na te, które dotyczą sfery:

  • zdrowotnej,
  • finansowej,
  • podróżniczej,
  • miłosnej,
  • rodzinnej,
  • zawodowej,
  • edukacyjnej.

Niektórzy z nas mogą marzyć np. o tym, aby wyjechać na wakacje do ciepłych krajów, a inni skupią się na tym, aby w najbliższej przyszłości wybudować dom lub kupić mieszkanie. Oczywiście im bogatsza wyobraźnia, tym więcej marzeń pojawi się w naszych głowach. Sporym ułatwieniem są też nieograniczone możliwości finansowe, gdyż w ten sposób mamy zdecydowanie większe szanse na to, że marzenia zostaną w stu procentach zrealizowane.

Marzenia – jak rozpoznać marzycieli? Kto należy do tej grupy?

Marzyć może praktycznie każdy. Nie ma pod tym kątem absolutnie żadnych ograniczeń. Marzą np. nasi rodzice (m.in. o tym, aby mieć spokojną starość, aby ich dzieciom się powiodło, aby dzieci zdołały kupić swoje upragnione mieszkanie), dzieci (o nowej zabawce, o poznaniu kolegów/koleżanek, z którymi zaprzyjaźnią się na całe życie), seniorzy (o pełnym zdrowiu, o możliwości jak najdłuższego spędzania czasu z wnukami), itd. 

Marzycieli dość łatwo rozpoznać i co najważniejsze istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że znajdują się wśród członków naszej rodziny lub w szerokiej grupie znajomych. Marzyciel chodzi „z głową w chmurach”, często dzieli się swoimi odczuciami i planami oraz opowiada o zrealizowanych już marzeniach

Marzenia – najmocniejsze i najsłabsze strony

Zastanówmy się w tym momencie nad najmocniejszymi oraz najsłabszymi stronami marzeń. Nie jest tak, że marzenia niosą za sobą jedynie pozytywne następstwa. Byłoby to zbyt piękne, dlatego niekiedy powinniśmy się przygotować na pewne rozczarowania. W końcu nie wszystko będzie w życiu zależało od nas samych. Do największych zalet marzeń jesteśmy w stanie zaliczyć z całą pewnością:

  • dodanie energii do działania,
  • mobilizację i motywację do stawiania czoła przeciwnościom losu oraz przeszkodom,
  • uparte dążenie do celu (nawet tego najtrudniejsze),
  • brak załamywania się pierwszymi porażkami,
  • poprawę kreatywności i rozwój osobisty,
  • krótkotrwałe oderwanie się od rzeczywistości (oznacza to dla umysłu błogi relaks i regenerację),
  • poprawę nastroju,
  • podniesienie dotychczasowej samooceny.

Jak widać marzenia są związane z wieloma pozytywami, ale nie opierajmy na nich całego swojego życia, gdyż możemy na tym źle skończyć. Marzenia powinny iść w parze z rzeczywistością, dzięki czemu każda osoba wyciągnie z nich jak najwięcej.

Jak już zostało wspomniane marzenia mogą mieć też swoje wady. W tym miejscu wypadałoby wspomnieć o zaniedbywaniu codziennych obowiązków (możemy spędzać na takim myśleniu zbyt dużo czasu), zaniedbywaniu partnerów i dzieci, zatraceniu się w marzeniach (zapomnimy wtedy, co konkretnie jest rzeczywistością), rozczarowaniach (nie wszystkie marzenia uda nam się spełnić). Jeśli stwierdzimy, że jesteśmy stuprocentowymi marzycielami powinniśmy porozmawiać na ten temat z doświadczonymi psychologami, tak aby przypadkiem nie zaszkodzić w przyszłości swojej kondycji psychicznej.

Przykładowe marzenia

Warto jeszcze pochylić się nieco nad przykładowymi marzeniami, a ta grupa jest naprawdę bardzo rozbudowana. Oczywiście nie każdy będzie marzył o tym samym, lecz niektórzy z nas mają wiele wspólnych marzeń. Najważniejsze jest to, aby mieć wspólne marzenia z życiowymi partnerami, gdyż dzięki temu związek może się cały czas rozwijać.

Wśród przykładowych marzeń wymienimy m.in. chęć udania się na wyjątkową randkę z ukochaną osobą, zagraniczny wyjazd w nietypowe miejsce, wyprawienie niezapomnianej uroczystości weselnej, zdobycie dyplomu na wybranej uczelni, zdobycie awansu zawodowego, rozwinięcie umiejętności językowych, nauczenie się czegoś nowego i eksplorowanie świata, zakupienie mieszkania oraz zostawienie po sobie czegoś dla innych osób (np. domu, albumu muzycznego, wiersza lub książki)

Marzenia występują pod wieloma postaciami, ale na naszej liście należy umieścić przede wszystkim takie, które pozwolą nam być lepszymi ludźmi i doprowadzą do tego, że każdy kolejny dzień będzie dużo lepszy od poprzedniego. Zróbmy coś, z czego będziemy naprawdę dumni i pochwalimy się tym przed rodziną oraz znajomymi. Wystarczy zaangażowanie oraz odrobina energii. Jednocześnie skupmy się na tym, aby marzyć rozsądnie i nie zatracać się zbytnio w swoich pragnieniach.

Marzenia – krótkie podsumowanie

Przejdźmy do krótkiego podsumowania artykułu o marzeniach. Powinniśmy mieć na uwadze to, że marzenia są wytworem naszej wyobraźni oraz myślami, które pojawiają się w ludzkich głowach. Pozwalają nam dążyć do celu i czerpać z życia ogromną przyjemność. To życzenia na zbliżającą się oraz odległą przyszłość.

Marzenia możemy współcześnie podzielić na kilka różnych rodzajów. Dotyczą przede wszystkim sfery zdrowotnej, miłosnej, edukacyjnej, rodzinnej, zawodowej, finansowej oraz podróżniczej. Marzyć może każdy. Robią to seniorzy (marzą o zdrowiu i spędzaniu czasu z wnukami), nasi rodzice (o spokojnej starości) oraz dzieci (o nowej zabawce). Marzyciela możemy bardzo łatwo rozpoznać, gdyż często chodzi „z głową w chmurach” oraz lubi opowiadać o zrealizowanych już marzeniach

Marzenia mają swoje mocne, jak i słabe strony. Do plusów zaliczymy z całą pewnością: dodanie energii do działania, motywację do stawiania czoła przeciwnościom losu, poprawę kreatywności, uparte dążenie do celu, rozwój osobisty i poprawę nastroju. Z kolei po stronie minusów zapiszemy zaniedbywanie codziennych obowiązków, partnerów i dzieci, rozczarowania i zatracenie się w pragnieniach. Warto nad tym solidnie pracować, np. z psychologiem.

Istnieje wiele przykładowych marzeń, które większość z nas posiada na swojej prywatnej liście. Są wśród nich m.in.: zorganizowanie wyjątkowej randki z ukochaną osobą, zagraniczny wyjazd w nietypowe miejsce, wyprawienie niezapomnianej uroczystości weselnej, zakupienie mieszkania, rozwijanie umiejętności językowych, zdobycie dyplomu na uczelni i awansu zawodowego oraz nauczenie się czegoś nowego i eksplorowanie świata

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.