PsychologiaStyl życia

Przeczucia – czym tak właściwie są? Czy możemy na nich polegać? Przykłady

przeczucie
786odsłon

Przeczucia pomagają nam w podejmowaniu trudnych decyzji, np. dotyczących naszego prywatnego życia, sytuacji zawodowej, planów wakacyjnych czy też wyboru partnera. To myśli, które pojawiają się w naszej głowie i są tzw. „wewnętrznymi głosami”. Mają bardzo duży związek z intuicją. Niebagatelny wpływ na przeczucia mają dotychczasowe doświadczenia oraz wspomnienia. Jeśli do tej pory mieliśmy pecha i w życiu nie przytrafiło nam się za wiele dobrych rzeczy możemy mieć pewność, że przy kolejnych decyzjach będziemy znacznie ostrożniejsi i bardziej uważni. Co istotne nad przeczuciami możemy odrobinę popracować, tak aby zwiększyć swoje szanse na to, że przy następnej okazji wszystko zakończy się tak, jak sobie to wcześniej wyobraziliśmy.

Przeczucia – czym tak właściwie są i kiedy się pojawiają?

Przeczucia to nic innego jak nasze swobodne myśli i refleksje, nad którymi pochylamy się np. w trudnych sytuacjach życiowych. To coś, co nam się wydaje i na podstawie tego typu myśli podejmujemy później istotne decyzje. Bierze się to przede wszystkim stąd, iż posiadamy wiele cennych doświadczeń i zbliżające się zdarzenie jest bardzo podobne do tego, z którym mieliśmy styczność w przeszłości. Dzięki temu czujemy się pewniejsi i wydaje się nam, że wiemy jak mamy postąpić w konkretnej sytuacji, abyśmy dobrze na tym wyszli.

Przeczucia mogą się pojawić w rozmaitych sytuacjach z życia codziennego, np. przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego, przed turystycznym wyjazdem, przed zawodami sportowymi, przed ważnym egzaminem, itd. 

Przeczucia – kilka popularnych przykładów

Jak już wiadomo przeczucia towarzyszą każdemu człowiekowi i są z nami od najmłodszych lat. Staramy się przejąć nad nimi kontrolę, lecz czasami są tak silne, że postanawiamy im zaufać i postawić wszystko „na jedną kartę”. Oto kilka najpopularniejszych przykładów przeczuć:

  • przeczucie, że stało się coś niedobrego – bardzo często występuje u rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci, ale też o współmałżonków, partnerów, itd. Niekiedy rodzi to za sobą pewne lęki i rodzice nie chcą puszczać dzieci na samotne wojaże zagraniczne czy też na imprezę, która ma trwać do późnej nocy,
  • przeczucie, że dana sytuacja rodzi za sobą pewne niebezpieczeństwo – mamy z tym styczność zwłaszcza wtedy, gdy przytrafia się nam coś nowego, np. zmiana mieszkania, zmiana pracy, itd. Uruchamia się wtedy nasz mechanizm obronny i często decydujemy się na odstąpienie od wcześniejszych planów,
  • przeczucie, że zaistniałe zdarzenie zakończy się sukcesem – może mieć to związek np. ze zbliżającymi się zawodami sportowymi lub też egzaminem szkolnym/uczelnianym. Pozytywne nastawienie to podstawa sukcesu, dlatego takie przeczucia powinniśmy w sobie jak najbardziej pielęgnować,
  • przeczucie, że nasze dotychczasowe poczynania nie prowadzą do niczego dobrego i warto byłoby coś zmienić – sprawa jest prosta, oznacza to, że potrzebujemy zmian i nie powinniśmy się nad nimi zbyt długo zastanawiać,
  • przeczucie, że dana osoba jest tą, której warto zaufać – ma to związek m.in. z randkowaniem oraz pierwszymi spotkaniami z wyjątkowymi osobami. Może to doprowadzić do sytuacji, w której postanowimy dać komuś szansę, a to z kolei przerodzi się w głębokie uczucie, a być może zakończy się nawet małżeństwem.

Jak widać przeczucia możemy podzielić na te negatywne oraz pozytywne. Pierwsze mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, generować stany lękowe i nadmiar stresu, natomiast drugie sprawiają, że nie boimy się zmian/wyzwań i uparcie dążymy do wyznaczonego celu. Łatwiej jest nam wtedy osiągnąć sukces. Czasami warto porozmawiać o swoich przeczuciach z najbliższymi lub specjalistami (np. psychologami i psychoterapeutami).

przeczucia

Przeczucia – czy należy im ufać?

Wypada zastanowić się nad tym, czy aby na pewno warto ufać omawianym wyżej przeczuciom. Jest to oczywiście zależne od wielu różnych czynników, w tym m.in. od naszego podejścia do życia, zaistniałej sytuacji, dotychczasowych doświadczeń oraz wsparcia bliskich osób. Powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że na co dzień należy twardo stąpać po ziemi i nie pozostawiać niczego przypadkowi. Przeczucia nie powinny prowadzić do niczego złego, ale nie mogą również zawładnąć całym naszym życiem, ponieważ nawet najprostsza sytuacja może się dla nas okazać problematyczna. Poleganie na własnej intuicji to domena kobiet, które są wrażliwe i kierują się emocjami, natomiast panowie lubią sobie wszystko racjonalnie przemyśleć.

Jak pracować nad własnymi przeczuciami?

Jak już zostało wspomniane nad przeczuciami możemy w pewnym stopniu pracować, tak aby je solidnie rozwijać i doprowadzić do sytuacji, w której będą niosły za sobą same pozytywne zmiany. Warto postawić na sprawdzone metody treningowe, a konkretniej na:

  • obserwowanie tego, co dzieje się wokół nas – analizujmy, skupiajmy się na bodźcach i postarajmy się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki temu nasze przeczucia będą trafniejsze, a podejmowane decyzje w pełni nas usatysfakcjonują,
  • poznawanie siebie – sprawdźmy jakie są nasze najmocniejsze strony, a co możemy zaliczyć do wad. Przeanalizujmy marzenia i zastanówmy się nad tym, co czujemy w danym momencie (czy nasze życie jest szczęśliwe). W ten sposób będziemy mieć świadomość tego, co przeżywamy (np. złość po nieudanej randce),
  • medytację – jeśli poświęcimy przynajmniej kilkanaście minut dziennie na medytację będziemy bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Podejmowanie trudnych decyzji przyjdzie nam z ogromną łatwością, a przeczucia sprawdzą się w stu procentach, gdyż nie będziemy w tym wszystkim pesymistami,
  • kreatywne myślenie – otwórzmy swój umysł na nowe doznania, eksperymentujmy i szukajmy innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu będziemy tworzyć różnorodne scenariusze do konkretnej sytuacji, aż w końcu poprzestaniemy na tym, który okaże się dla nas najwłaściwszy.

Powyższe ćwiczenia przydadzą się przede wszystkim tym osobom, które do tej pory nie były w stanie podejmować samodzielnych i trafnych decyzji. 

Przeczucia – krótkie podsumowanie

Przejdźmy w tym momencie do krótkiego podsumowania całego artykułu. Przeczucia to nasze swobodne myśli, „wewnętrzne głosy” oraz coś, co nam się wydaje. Wpływ na nie mają dotychczasowe doświadczenia oraz wspomnienia.

Przeczucia pomagają nam w podejmowaniu rozmaitych decyzji (głównie tych najtrudniejszych, nad którymi nieco się wahamy). Może mieć to związek m.in. ze zmianą pracy czy też z wyborem partnera. Dzielą się na pozytywne (dzięki nim uparcie dążymy do celu i dbamy o to, aby podjęte działania zakończyły się sukcesem) oraz negatywne (mogą generować stany lękowe i stres, a do tego doprowadzają do obniżonego nastroju – nie pozwalają nam się ruszyć z miejsca i dokonać zmian)

Możemy wyróżnić kilka popularnych przykładów przeczuć, z którymi styczność miała praktycznie każda osoba. Jest to m.in. przeczucie, że stanie się coś niedobrego (z reguły dotyczy rodziców, którzy boją się o własne dzieci), przeczucie, że dana sytuacja jest związana z jakimś niebezpieczeństwem (dotyczy np. zmiany mieszkania, obawiamy się o to, że nasze życie zmieni się na gorsze), przeczucie, że dana osoba jest tą której warto zaufać (dotyczy pierwszych spotkań z wyjątkowymi osobami), przeczucie, że dane zdarzenie zakończy się sukcesem (np. przed zawodami sportowymi i egzaminami) oraz przeczucie, że dotychczasowe poczynania nie doprowadziły do niczego dobrego i potrzebujemy zmian.

To, czy należy ufać przeczuciom zależy m.in. od naszego podejścia do życia, wsparcia bliskich osób, dotychczasowych doświadczeń i zaistniałej sytuacji. Zawsze możemy porozmawiać na ten temat z rodziną lub specjalistami (z dziedziny psychologii lub psychoterapii). Nad przeczuciami możemy solidnie popracować, aby doprowadzić do tego, że będą niosły za sobą jedynie pozytywne zmiany. Chodzi o takie ćwiczenia, jak: medytacja (co najmniej kilkanaście minut dziennie – relaks), kreatywne myślenie (stworzymy różnorodne scenariusze i wybierzemy optymalny), poznawanie siebie (analiza mocnych i słabych stron) oraz obserwowanie tego, co dzieje się wokół nas (zaczniemy rozumieć otaczającą nas rzeczywistość)

 

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.