Podróże

Tajemnice i fakty dotyczące piramid w Egipcie

piramidy w egipcie
7.64Kodsłon

Piramidy w Gizie, w Egipcie, owiane plotkami i legendami, są ostatnim z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego. Od pierwszych dni wędrówek po miejscach na Zachodzie, wyszukane pułapki zapadnie i ogromne komnaty ze złotym skarbem przyniosły historie o przekleństwie, niewyjaśnionych ofiarach śmiertelnych i rannych. Podczas gdy archeolodzy rozumieją, jak piramidy zostały skonstruowane, wiele pytań dotyczących ich historii, kompozycji i struktury pozostaje nierozwiązanych.

Kto zbudował piramidy?

Wiele filmów, książek i innych dzieł historycznej fikcji, koncentrujących się wokół życia w starożytnym Egipcie, szczególnie często na nowo wyobrażonej biblijnej historii Mojżesza, przedstawia budowniczych piramid jako niewolników. Chociaż udokumentowano, że starożytni Egipcjanie zatrudniali niewolników lub służbę, współczesne badania archeologiczne pokazują, że robotnicy egipscy w rzeczywistości konstruowali piramidy. Wieś i szczątki pracowników piramidy rzuciły światło nie tylko na pochodzenie etniczne i płeć pracowników, ale także na udogodnienia dostępne dla pracowników. Wioski robotnicze obejmowały nie tylko rzemieślników zajmujących się budową piramidy, ale także kucharzy, piekarzy, księży i lekarzy.

Kiedy zostały zbudowane?

Chociaż piramidy są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli starożytnych faraonów egipskich, te ogromne, złożone grobowce zostały zbudowane tylko podczas różnych części starożytnej cywilizacji egipskiej. Pierwsza znana piramida, piramida stopniowa Djosera, datowana jest na około 2630 rok p.n.e. podczas trzeciej dynastii, zaś większość większych piramid, włączając w to piramidy w Gizie, zbudowana została wkrótce potem, zaś Wielka Piramida zbudowana została około 2530 roku p.n.e. Po owym początkowym pęknięciu budynku, budowa piramidy zatrzymała się całkowicie pod koniec szóstej dynastii, około 2200 roku p.n.e. Podczas 12 do 14 dynastii, pomiędzy 2000 rokiem p.n.e. a 1700 rokiem przed naszą erą.

Budowa piramidy przeżywała krótki renesans, choć rezultaty nie były tak monumentalne, jak we wcześniejszym okresie.

Jak zbudowano piramidy?

Jedna z trwałych tajemnic piramid koncentruje się wokół tego, jak zostały one skonstruowane. Fakt, że wytrzymują one ponad 4000 lat, świadczy o ich konstrukcji dźwiękowej, ale archeolodzy i inżynierowie budowlani również zachwycają się precyzyjnym wymiarem poszczególnych bloków. Archeolodzy uważają, że bloki wapienne były wydobywane i kształtowane przy użyciu miedzianych dłut, najtwardszego metalu znanego wówczas Egipcjanom. Podczas gdy filmy często przedstawiają tysiące pracowników niosących lub ciągnących bloki wapienne, które ważą średnio 2,5 tony, bloki te były zazwyczaj zalewane z kamieniołomów do miejsc budowy w czasie częstych powodzi rzeki Nilu.

Z czego są wykonane?

Przez stulecia egiptologów skład fizyczny piramid nigdy nie był kwestionowany. Elementy, które nie powinny być obecne w wapieniu lub występować naturalnie na terenie budowy, zostały usunięte jako resztki z prac renowacyjnych. Wraz z postępem badań strukturalnych i narzędzi analitycznych archeolodzy zaczęli dostrzegać w piramidach coraz trudniejsze do pogodzenia anomalie kompozycyjne. W 2006 r. profesor inżynierii materiałowej na Uniwersytecie w Drexel, przeprowadził szeroko zakrojoną analizę chemiczną i rentgenowską zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego przekroju kamieni piramidowych. Jego wyniki, że niektóre części piramid są faktycznie wykonane z betonu, a nie kamienia, powoli upiększa popularny obraz dużych grup pracowników żmudnie pchając kamienne bloki w górę boków piramidy.

Zostaw odpowiedź

livefree.pl
Autor nad autorami. Tajemniczy i mądry. Przeszedł już niejedno i ma ogromny bagaż doświadczeń, którymi chce dzielić się tutaj na portalu.